Právní blog ll. - problematika zadržení řidičského průkazu

K některým oprávněním policistů při silniční kontrole I. – zadržení řidičského průkazu

Oprávnění policistů při silniční kontrole jsou poměrně široká. Kromě pravomoci zastavovat vozidla, vyžadovat po řidičích předložení dokladů potřebných k řízení vozidla a vyzývat řidiče k vyšetření, zda není ovlivněn návykovou látkou nebo ke kontrole nejvyšší povolené hmotnosti vozidla, mohou policisté omezit kontrolovanému řidiči oprávnění dál řídit jakékoliv vozidlo vůbec (v případě zadržení řidičského průkazu), vozidlo, ve kterém je kontrolován (zabránění v jízdě), nově také zadržet osvědčení o registraci vozidla, anebo řidiče alespoň omezit v jeho majetkové sféře, jestliže od něj vyberou kauci – ke kaucím více zde.

Zadržení řidičského průkazu

Zadržení řidičského průkazu není novinkou, jedná se o velmi často užívaný institut ze strany policistů, kdy bohužel, stejně jako u kaucí, dochází velmi často k jeho nadužívání, neboť policisté si často tento ochranný institut poněkud pletou se sankcí za přestupek, kterou ale může uložit pouze příslušný správní orgán ve správním řízení. Princip je přitom zřejmý – ochránit ostatní účastníky silničního provozu od možného nebezpečí tím, že se osobě, která je – ať už fyzicky či právně – nezpůsobilá řídit vozidlo, zabrání v jejím dalším řízení vozidla. Konkrétně tak jde o přísně vymezený okruh situací. Zadržet řidičský průkaz tak může policista osobě, která:


Další postup správních orgánů

Jestliže tedy dojde k zadržení řidičského průkazu, pro dotčenou osobu platí, že po dobu zadržení nesmí řídit motorová vozidla.  Policista vydá jeho držiteli potvrzení a zadržení řidičského průkazu oznámí obecnímu úřadu s rozšířenou působností v místě, ve kterém k zadržení došlo, kterému rovněž řidičský průkaz postoupí2.  Tento správní orgán nejpozději do 5 pracovních dnů zahájí řízení, ve kterém rozhodne, zda řidičský průkaz zadrží do doby pravomocného rozhodnutí o přestupku či nikoliv3. Jedná se o jiný typ řízení, než je řízení o přestupku. Řízení o přestupku v době, kdy je vedeno řízení o zadržení řidičského průkazu, není zahájeno. Doba, po kterou je řidičský průkaz zadržen, se potom započítává do výkonu sankce zákazu činnosti, jestliže je uložena ve správním řízení.

Závěrem

K zadržení řidičských průkazů přistupují podle mého názoru policisté příliš automaticky a dochází tak i k tomu, že dotčená osoba v důsledku zadržení často vykoná delší dobu zákazu činnosti, než jakou by vykonala, jestliže by jí řidičský průkaz zadržen nebyl. Není totiž výjimkou, že řízení o přestupku trvá často déle, než jaká je délka uložené sankce zákazu činnosti. Pro dotčenou osobu znamená tedy zadržení citelný zásah do osobní sféry, kdy důsledkem bývá nejčastěji ztráta zaměstnání. Jistě je pravdou, že řidič se může účastnit řízení o zadržení řidičského průkazu, který vede správní orgán, který následně vede řízení o přestupku, zpravidla však taková osoba neví, že tuto možnost vůbec má, anebo neví, jak v takovém řízení argumentovat. Jak správním orgánům, tak policistům by měla proto být zdůrazňována převaha ochranného charakteru zadržení řidičského průkazu, nikoliv sankčního.

Publikace právního oddělení obhajobařidičů.cz

MÁTE JIŽ PROBLÉM A NEJSTE NAŠÍM KLIENTEM? NEVADÍ!
Pomůžeme i Vám, ale při zastupování neklientů je bohužel částka vyšší než náš roční paušál v závislosti na náročnosti práce obhájce a konkrétní kauzy. Proto hrozí-li Vám zákaz řízení, vybodování nebo vybodovaní jste, obraťte se na nás viz "Pomoc neklientům".

1 Zejména potom se zásadou presumpce neviny zakotvenou v čl. 40 odst. 2 Listiny základních práv a svobod, kromě toho též v § 73 odst. 1 zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů.
2 §118b odst. 2 a násl. silničního zákona.
3 K tomu viz §118c silničního zákona.

K některým oprávněním policistů při silniční kontrole I. – zadržení řidičského průkazu